Bella Skyway 2015, Toruń

Dzisiaj mam dla was niekoncertowe zdjęcia z festiwalu światła w Toruniu. Znajomi mówią, że w tym roku słabo było. Nie bardzo mam z czym porównywać, bo ostatni raz na festiwalu byłam 3 lata temu, kiedy jeszcze wydarzenie odbywało się we wrześniu. Całkowicie nie świadomie, że coś takiego się dzieje, akurat miałam poprawkę. Przyznam się szczerze, że zachwyciły mnie tylko dwie animacje na budynkach – Col. Maximus i Pałac Dąmbskich. Ten wpis będzie długi 🙂

Na początek chmura, która ustawiona była na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Wykonana z 6 tys. żarówek, które można było zgaszać i zapalać za pomocą łańcuszków. Fajna rzecz, tylko jedna to za mało 🙂 Całe niebo by się przydało.

Na fasadzie Teatru im. Wiliama Horzycy metodą wideomappingu wyświetlane były wzory folklorystyczne. Każdy kto miał ochotę mógł spróbować samemu ułożyć je na budynku przy pomocy dotykowego ekranu. Natomiast przy CSW ustawiona była instalacja Lightfall, do której inspiracją miała być woda.

Kolejną instalacją jest instalacja Światłoczułe, które trochę poległy na niedoświetleniu. Pomysł opierał się na świecie brył geometrycznych.

Wybrałam się również na płatną instalację, Water Concept Opera, która nie była warta tej ceny. Nim się obejrzałam było po wszystkim, a 7 tys. dysz z których lało się 10 tys. litrów wody jakoś nie robiło wrażenia. Bynajmniej nie w tej cenie.

Za to Stratum ulokowane na fasadzie Collegium Maximum skradła moje serce. Znowu wideomapping, tym razem dosłownie roznosił budynek i ukazywał jego wnętrze.

Fajna rzecz działa się też na Pałacu Dąmbskich. Budynek zamienił się w symboliczny świat, którego bohater przemierzył czas i przestrzeń, przedarł się przez senne marzenia i wybrał w inne wymiary.

Na ulicy Szerokiej zamontowano Abażury. Generalnie myślałam, że będą one rozłożone na całej ulicy. Ustawiono ich 7 i całkiem fajnie wyglądały. Uważam, że miasto powinno jest zostawić na stałe w całej szerokości ulicy. Przynajmniej by były fajnie miejsca do posiedzenia 🙂

Ostatnią instalacją, którą Wam pokażę jest Wioska Małych Ludzi. Byłam jej naprawdę ciekawa i się zawiodłam. Trochę za mało tych lampek, które mogłyby pokazać świat Małych Ludzi. Trzeba było się naprawdę namęczyć, żeby kogokolwiek znaleźć wśród tych drzew.

Według statystyk podawanych w mediach lokalnych podczas tegorocznego festiwalu toruńską starówkę odwiedziło 350 tysięcy osób.

One thought on “Bella Skyway 2015, Toruń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

* Checkbox GDPR is required

*

I agree